Sverige ligger högt i internationella index

2012.11.21

I en hård internationell konkurrens är det allt viktigare för länder att bygga intresse och förtroende i sin omvärld. För att analysera och jämföra länder inom en mängd områden används internationella index. SI arbetar långsiktigt med att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige och följer Sveriges positioner i relevanta index. Vi kan konstatera att Sverige ligger högt upp i flera index i en rad olika områden, varav positionen har stigit i flera index på sistone.

– Indexen ger en indikator för hur världen ser på oss och sammantaget visar det på ett högt förtroende internationellt för Sverige just nu och på Sveriges relevans på den globala arenan, säger Annika Rembe, generaldirektör för SI.

I veckan placerade tidningen Monocle Sverige på femte plats, efter England, USA, Frankrike och Tyskland, i sin undersökning ”Global soft power”. Det är en rörelse uppåt för Sverige från förra året då vi låg på sjätte plats. Resultatet visar på vikten av att jobba med ”soft power” – som t.ex. turism, kultur, affärsattraktion, talangattraktion m.m. – har blivit alltmer viktigt i en sammankopplad och digital värld där avstånden mellan folk i olika länder krymper.

SI arbetar långsiktigt med att bygga intresse och förtroende för Sverige ur ett helhetsperspektiv som inkluderar näringsliv, kultur, utbildning och forskning, värderingar och samhällsliv. Ett lands förmåga att nå politiska målsättningar, främja handel, attrahera investeringar och besökare samt delta i utbytet av talang och kreativitet är i hög grad beroende av hur landet uppfattas. Sveriges ”soft power” – vår attraktivitet – vilar på att vi uppfattas som ett utvecklingsorienterat land med utgångspunkt i människors och miljöns villkor.

De många index som SI följer skiljer sig åt vad gäller vilka faktorer som mäts, storlek på urval och undersökningsmetoder; bl.a. om de är kvalitativa och kvantitativa undersökningar. Kvantitativa index som t.ex. Nation Brands Index (NBI) mäter hur ett stort antal individer värderar olika länder utifrån olika perspektiv. Sådana undersökningar visar på mindre förändringar över tid jämfört med kvalitativa index med större analysinnehåll och expertbedömningar, vilka snarare visar på trender. Sverige har stigit i just de rörligare vilket visar på ett ökat globalt intresse för Sverige.

– Att det ser bra ut för Sverige nu kan förklaras av flera samverkande faktorer, såsom att Sverige klarat den ekonomiska krisen jämförelsevis väl, att svenska erfarenheter är efterfrågade, men även succén med Stieg Larssons Millenniumserie och andra framgångar inom de kreativa näringarna påverkar sannolikt. Men i en allt hårdare konkurrens globalt kommer det att bli svårare för Sverige att hävda sig, så det gäller att ta tillvara på tillfället nu, säger Joakim Norén, chef för Enheten för strategistöd.

Sveriges placering i ett urval av de senaste indexen:

Sverige behåller plats tio i Nation Brands Index 2012 (NBI). Sverige är tillsammans med Schweiz de enda länderna med en befolkning under 20 miljoner som finns med bland de topp tio.

Sverige rankas fyra i Country Brand Index (CBI), en global studie som undersöker styrkan i olika länders varumärken. Sverige klättrat från en 21:a plats 2009 till en 4:e plats 2012.

Sverige klättrar två placeringar till tredje plats i Legatum Prosperity Index, ett välståndsindex som primärt handlar om pengar och livskvalitet, vilket man försöker mäta genom att dels se till 142 länders BNP och även till lycka, hälsa och frihet hos medborgarna.

Sverige ligger på en andra plats i Failed States Index där 178 nationer rankas baserat på nivå av stabilitet samt vilket tryck de möter utifrån.

Sverige rankas etta i världen på att använda internet, enligt The Web Index.

Sveriger ligger på fjärde plats i World Economic Forums Global Competitiveness Report som analyserar hur konkurrenskraftiga olika nationer är i förhållande till varandra. Sedan förra året har dock Sverige tappat en placering till Finland.

Läs mer om hur vi på SI arbetar Sverigebilden och internationella vi länkarna till höger.

2012.11.21
xltw%tzE%stK%st6%sp%stK%st6%sp